piątek, 07 Paź 2022
You are here:

Wirtualny spacer

kliknij tutaj

Liczba gości online:

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Sonda

Czy podoba Ci się nowa strona naszej BURSY?
 

Placówka na medal

Miejsce odkrywania talentów

szkola dobrych praktyk

Logo Santander Bank Polska

 

Raport z Ewaluacji Zewnętrznej 2014

 

 
Wystawa "Nigdy Więcej" PDF Drukuj Email
Wpisany przez wychowawcy   
czwartek, 14 grudnia 2017 21:57


W dniu 14 grudnia 2017 roku w Galerii II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu otwarta została wystawa podsumowująca Projekt Trójstronnej Wymiany Młodzieży Austria – Niemcy – Polska „Ways to Mauthausen”. Projekt związany był z upamiętnieniem 72. Rocznicy Wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Mauthausen 7 maja 2017 r.

Wystawa zatytułowana została: „Nigdy więcej…”. Są to słowa byłego więźnia Obozu Koncentracyjnego w Mauthausen Pana Wiesława Krawczykowskiego, który prosił młodzież, aby dbała, żeby nigdy więcej nie było wojny.

W maju bieżącego roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu oraz wychowankowie Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu zorganizowanym na terenie północnej Austrii. Gdzie młodzież polska, niemiecka i austriacka pracowała metodą warsztatową nad dokumentami dotyczącymi Obozu w Mauthausen oraz uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami 72. Rocznicy Wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Mauthausen. Udział w projekcie był kontynuacją współpracy nawiązanej z Fundacją Polsko - Niemieckie Pojednanie oraz organizacjami partnerskimi z Niemiec.

W otwarciu wystawy wzięli udział Dyrekcja II LO i Bursy Nr 2 w Zamościu oraz uczniowie i nauczyciele. Młodzież zaprezentowała zdjęcia wykonane przez nich samych na terenie Obozu Koncentracyjnego w Mauthausen. Pokazany został również film ze spotkania z byłym więźniem obozu - Panem Wiesławem Krawczykowskim.

Zaproszona młodzież z dużym zainteresowaniem i skupieniem wysłuchała relacji i obejrzała film oraz wystawę. Jak podkreślił Dyrektor Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu Pan Waldemar Leszczyński: „Była to niesamowita lekcja historii.”. Natomiast Dyrektor II LO Pani Beata Chmura, zwróciła uwagę na charakter edukacyjny projektu, jak i na wartość niemierzalną czyli budowanie pozytywnych relacji między młodymi ludźmi z krajów doświadczonych wydarzeniami II wojny światowej.

Organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystawy młodzież zamojskich szkół wraz z opiekunami w godzinach zajęć lekcyjnych.