środa, 07 Cze 2023
You are here:

Wirtualny spacer

kliknij tutaj

Liczba gości online:

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Sonda

Czy podoba Ci się nowa strona naszej BURSY?
 

Placówka na medal

Miejsce odkrywania talentów

szkola dobrych praktyk

Logo Santander Bank Polska

 

Raport z Ewaluacji Zewnętrznej 2014

 

 
Uroczystość odsłonięcia Kotwicy Halla PDF Drukuj Email
Wpisany przez wychowawcy   
czwartek, 24 września 2015 17:04

 

 

 

 

 

 

 

 

W Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu miała miejsce niecodzienna uroczystość – odsłonięty został Symbol– Kotwica „Halla, który placówka otrzymała w darze od NSZZ „Solidarność” Polskiej Żeglugi Morskiej. Jest to trzecia Kotwica, która pozostanie w Zamościu. Pierwsza, jako dar dla miasta, pochodzi ze statku „Ziemia Zamojska” i została ustawiona na Rynku Solnym, natomiast druga stanęła przy Zespole Szkół Nr 3 w Zamościu i ma przypominać o współpracy szkoły z marynarzami. Starania o przekazanie Kotwicy bursie podjął Dyrektor Waldemar Leszczyński.

Działalność morska rozwija się w Zamościu od września 1984 roku, od chwili, gdy w Szczecinie odbyło się poświęcenie bandery na m/s „Ziemia Zamojska”. Matką Chrzestną statku została wówczas Pani Janina Gąsiorowska, która przez wiele kadencji pełniła także funkcję wiceprzewodniczącej Krajowego Klubu Matek Chrzestnych statków Polskiej Żeglugi Morskiej. Matką Chrzestną m/s „Roztocze” została następnie Pani Aleksandra Zamoyska.

 

W trakcie wieloletniej współpracy, od 2007 roku, zacieśniła się wieź Szczecina z Zamościem i w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 powstało kolo morskie. Celem koła jest poznawanie i propagowanie obrzędów i tradycji morskich, uświadomienie młodzieży roli i znaczenia szeroko rozumianej gospodarki wodnej i żeglugi, ochrony środowiska, a także sportów wodnych, turystyki i rekreacji, rozwijanie twórczości wychowanków poprzez uczestnictwo w konkursach, imprezach i innych przedsięwzięciach o tematyce morskiej, identyfikację morza jako specyficznego, regionalnego elementu środowiska pracy, kultury i wypoczynku.

W uroczystym odsłonięciu Kotwicy udział wzięli zaproszeni goście, wśród nich Prezydent Zamościa Pan Andrzej Wnuk, Zastępca Prezydenta Pan Andrzej Zastąpiło, Pani Wicekurator Anna Dudek Janiszewska z Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Przewodniczący Rady Miasta Jan Matwiejczuk, Przewodniczący SZZ „Solidarność” Pan Marek Walewander, Prezesi Stowarzyszeń, Matki Chrzestne statków - Pani Aleksandra Zamoyska i Pani Janina Gąsiorowska, Delegacja Polskiej Żeglugi Morskiej, Dyrektorzy zamojskich szkół i młodzież pod opieką Pani Magdaleny Pilip, opiekunki koła morskiego bursy.

Dyrektor Waldemar Leszczyński i Pani Janina Gąsiorowska podkreślali w swoich wystąpieniach fakt, że Zamość zyskał miano „Miasta morskiego” ponieważ koła morskie prowadziły przez wiele lat szeroko zakrojoną i aktywną działalność morską oraz kontynuowały liczne wizyty Zamościan w Szczecinie i przedstawicieli Polskiej Żeglugi Morskiej w Zamościu. Liczne były również artykuły o Zamościu w „Bryzie”, „Obserwatorze Morskim” oraz w szczecińskiej i zamojskiej prasie.

Polska Żegluga Morska doceniła między innymi działalność kół morskich, a zwłaszcza kola morskiego bursy, którego członkowie biorą udział
w spotkaniach i otrzymują wyróżnienia w konkursach o tematyce morskiej. O ich działalności i pełnionym patronacie świadczą obszerne kroniki oraz czasopisma i książki o charakterze morskim dostępne w Kąciku Morskim w Sali Tradycji.

Podczas uroczystości Dyrektor Waldemar Leszczyński wręczył pamiątkowe grawertony osobom najbardziej zasłużonym w działalności morskiej dla miasta i placówki. Prezydent Zamościa, Pan Andrzej Wnuk w imieniu władz miasta i delegacji Polskiej Żeglugi Morskiej, wręczył grawerton Dyrektorowi bursy. Dyplomy i nagrody otrzymała także młodzież koła morskiego w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „ Młodzież na morzu 2015”.

Wychowankowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce morskiej. Przy akompaniamentach gitar zabrzmiały szanty i wiersze o morzu. Na zakończenie uroczystości Dyrektor Waldemar Leszczyński podziękował gronu Nauczycieli - Wychowawców, pracownikom administracji i obsługi oraz wychowankom za przygotowanie spotkania i występ na wysokim poziomie artystycznym i zaprosił gości do obejrzenia wystawy w Galerii Młodych pt. „Działalność Koła Morskiego w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu ” oraz „kącika morskiego” w Sali tradycji. Na wystawie przedstawiono m.in. fotografie ze spotkań z przedstawicielami PŻM, Akademii Morskiej, kapitanem Żeglugi Morskiej Panem Gawłowiczem, Matką Chrzestną m/s „Ziemia Zamojska Panią Gąsiorowską oraz fotografie z konkursów, wycieczek i konferencji o tematyce ekologicznej. Uczestnicy obejrzeli placówkę i zapoznali się z jej działalnością.

 


Zmieniony: piątek, 25 września 2015 10:12